COACHING a MENTORING – różnice i podobieństwa.
Zastanawiasz się, czy to dla Ciebie i o co tu w ogóle chodzi?
Zagadnienie „rozwoju osobistego” nie przestaje być na topie. Chcesz osiągać sukcesy, spełniać cele prywatne i zawodowe. Pragniesz poznać skuteczne metody efektywnego działania, a jednocześnie zachować równowagę, żeby mieć coś od życia. Popularne hasło „work-life balance” przyprawia Cię o dreszcze. Bo balansujesz wprawdzie, ale ze świadomością, że Twoje kroki przypominają bardziej improwizowany taniec na linie lub początkującą żonglerkę, aniżeli symetryczne funkcjonowanie w dziedzinach: „życie osobiste” i „praca”. Jesteś w stanie osiągnąć względną stabilizację na obu płaszczyznach samodzielnie. Musisz jednak wiedzieć, że jest ktoś, kto może Ci w takim procesie rozwojowym towarzyszyć i przeprowadzić Cię przez niego szybciej, skuteczniej i mniej boleśnie w porównaniu do działania przez Ciebie w pojedynkę lub co gorsza – po wysłuchaniu rad otoczenia i wdrożeniu ich w życie. W życie, przez które to otoczenie nie idzie w Twoich butach i nie niesie Twojego bagażu więc punkt odniesienia ma w zasadzie żaden.
W takim razie: COACH czy MENTOR? Oto jest pytanie!
To zależy. I nie jest to odpowiedź wymijająca – już tłumaczę, co się za tym kryje.
Jeżeli czujesz, że któraś sfera Twojego życia wymaga zmiany, poprawy, pracy, ale w zasadzie nie wiesz, która lub przeciwnie – wiesz, ale nie masz pomysłu, jak się za to zabrać, to przychodzę Ci z pomocą. Od razu zaznaczę, że obie formy wsparcia rozwoju są procesem. W ramach moich usług oferuję Ci pakiet 5 indywidualnych, trwających około 1-1,5 godziny, spotkań – sesji 1:1 online, z możliwością przedłużenia wsparcia według potrzeb i analizy postępów (opcjonalnie).
Tu nie ma półśrodków, wpadkowa konsultacja nie sprawi, że: określisz cel na proces, wypracujesz najlepszą możliwą opcję jego osiągnięcia, rozprawisz się z ewentualnymi przekonaniami blokującymi Twoje działanie, zaplanujesz rozwój, poznasz do tego narzędzia i jeszcze zaczniesz stawiać krok za krokiem do realizacji planu.
Niezależnie od tego, na jaką formę wsparcia się zdecydujesz, każda przyniesie Ci satysfakcję i pozytywnie wpłynie na Twój samorozwój. Wymóg? Głęboka chęć zmiany, szczerość wobec samej siebie i zaangażowanie w proces. Musisz jednak mieć świadomość różnic i podobieństw występujących między coachingiem a mentoringiem. Zamienne określanie tymi terminami (coaching i mentoring) procesu rozwojowego nie jest prawidłowe.
COACHING
Coaching to relacja. Relacja partnerska między coachem (nazwę go roboczo „prowadzącym” proces) a coachee (klientem decydującym się na „bycie prowadzonym” w procesie). Ty i ja jesteśmy w coachingu równi, nikt tu nie jest mądrzejszy. Ty decydujesz się podjąć kroki w kierunku zmiany, obojętnie na jakiej płaszczyźnie życia, a ja zadaję pytania, słucham i odzwierciedlam to, co od Ciebie słyszę, a czego być może nie dostrzegasz, mimo, że wypowiedziałaś to na głos. Znam narzędzia i sposoby ich wykorzystania do wspierania Ciebie w samodzielnym rozwoju. To Ty decydujesz, czym chcesz się zajmować w czasie sesji. Jesteś właścicielem procesu coachingowego. Moim zadaniem jest nadanie temu procesowi struktury, co nie oznacza, że to jakiś „sztywny” szablon. Przeciwnie – mam obowiązek za Tobą podążać. Dzięki temu masz pewność, że nasza relacja naturalnie ukształtuje się w dopasowany do Ciebie „jak ulał” proces.
W coachingu istotne jest przede wszystkim „tu i teraz”. Wybiegasz delikatnie w przyszłość, jeżeli Twój cel tego wymaga, ale nadal pracujesz na tym, co już masz. Sprawdzasz, jakie masz zasoby, jak możesz je wykorzystać i metodą małych kroków* idziesz po to, co chcesz osiągnąć.
* A jeśli trzeba, to metodą tip-topów – bądź cierpliwa i wyrozumiała dla siebie!
Podstawowym zadaniem coachingu jest rozwój ludzkiego potencjału, poprzez dokonywanie celowych zmian, w sposób jak najbardziej spójny z oczekiwaniami klienta. Coaching pomaga doskonalić umiejętności, przekraczać własne ograniczenia i bariery dzięki indywidualnemu podejściu i traktowania człowieka jako całości. Pozwala realizować cele i stawać się coraz lepszym. Coaching nie polega na doradzaniu. Jest to bardziej pomoc w odkryciu swojej indywidualnej, a tym samym najskuteczniejszej ścieżki rozwoju oraz realizacji zadań. Coach nie zmienia. Pomaga zaistnieć zmianie. Może wskazać ciemność, ale nie może samodzielnie sprowadzić światła, ponieważ moc transformacji posiada tylko klient.
Team Coaching Comprehensive
MENTORING
Mentoring również jest relacją partnerską – między mentorem (tzw. „mistrzem” lub prościej – trenerem) a mentee (czyli uczniem). Już po tym wstępie dostrzegasz różnicę, prawda? W skrócie: zakłada się, że mentor wie więcej niż uczeń, ma większe doświadczenie zawodowe, życiowe i tą wiedzą się dzieli. Jako mentor pełnię rolę Twojego przewodnika i opiekuna. Przekazuję Ci wiedzę, podpieram ją przykładami, metodami, które sprawdziły się u mnie lub wiem, że działają (mają na przykład uzasadnienie w badaniach naukowych). Mentoring można porównać na przykład do szkolenia. Taka szkoła, ale w niekonwencjonalnym stylu. Oznacza to, że wymagam zaangażowania (to przecież oczywiste – sama się do mnie zgłosiłaś ;)), ale nasze spotkania odbywają się w atmosferze partnerstwa, dają Ci możliwość nieskrępowanego niczym wyrażania siebie i Twoich potrzeb. Są takim indywidualnym tokiem nauczania, ale bez stawiania stopni, porównywania – za to przy online’owej kawie lub herbacie, może być też z psem, kotem, czy innym zwierzem w tle/na kolanach.
W procesie mentoringowym mogę udzielać Ci rad, odsyłać Cię do różnych źródeł – książek, filmów, szkoleń, polecać Ci sprawdzone przeze mnie rozwiązania i dzielić się życiowym know-how. Jestem przekonana, że jeśli zdecydujesz się w tę relację wejść, wdrażać wskazówki i korzystać z mojej wiedzy i doświadczenia, zwiększysz swoje osiągnięcia i podniesiesz jakość swojego życia.
Styl prowadzenia w mentoringu jest przywództwem przez inspirację. Inspirowanie innych obejmuje motywację i zachęcanie ich do dania z siebie wszystkiego albo dania odrobiny więcej. Mentoring i przywództwo przez inspirację podkreślają wartości oraz uzbrajanie przekonań w przyszłe możliwości.
Robert Dilts – Od przewodnika do inspiratora
W CZYM KONKRETNIE MOGĘ CI POMÓC? PRZYKŁADY:
LIFE COACHING: m. in. w dążeniu do osiągnięcia dobrostanu, życiowego balansu, pracy nad asertywnością, stawianiem granic i burzeniem przekonań, blokad, budowaniu pewności siebie,
KOMUNIKACJA I RELACJE: prywatne (partnerskie, z dziećmi) i zawodowe, radzenie sobie z rozstaniem, konfliktem – tu zarówno sprawdzi się i coaching, i mentoring,
PLANOWANIE I REALIZACJA ŚCIEŻKI ROZWOJU: określanie i osiąganie celów, efektywne planowanie, organizacja czasu (na przykład: wybór szkoły, kierunku studiów, układanie biznesplanu krok po kroku, plan naprawczy małego biznesu) – tu najlepszym wyborem będzie mentoring, ale w ramach procesu na pewno przynajmniej 1 godzina jest o charakterze typowo coachingowym,
WILD CARD: dowolny, ważny dla Ciebie temat wymagający pracy (chcesz coś zmienić, ale jeszcze nie odkryłaś „co” lub wiesz co, ale nie wiesz jak to ugryźć – coaching a mentoring? W tym przypadku ustalimy zakres i metodę indywidualnie.
Zapraszam Cię do przeczytania kilku słów o mnie.
Znajdziesz mnie też TUTAJ. Chodź pogadać!